SKOV produktionssystemer er udviklet med henblik på at systematisere produktionsovervågningen og at foretage en korrekt og effektiv produktionsstyring. Herved kan der skabes optimale forhold for en moderne og effektiv produktion.
Produktionsstyringen har følgende formål:
At sikre dyrene den rette mængde af foder og vand, så deres vækstpotentiale udnyttes helt.
At sikrer gode og ensartede betingelser for alle dyr i stalden.
At indsamle opdaterede og valide data, der danner grundlag for producentens beslutninger.
At give producenten forudsætninger for effektivt at overvåge produktionen, så der kan gribes ind ved uregelmæssigheder.
At opdage problemer før de konstateres visuelt ved staldinspektion. Ved begyndende sygdom eller dårligt foder vil producenten fx kunne opdage en uregelmæssighed i vand- og foderforhold mange timer før, der er synlige symptomer på dyrene.
SKOV tilbyder produktionssystemer inden for produktion af fjerkræ, hvor vi leverer de kritiske komponenter i form af produktionscomputere, foder- og dyrevægte.
Mekanisk ventilerede stalde er der stor risiko for, at dyrene lider alvorlig overlast, hvis ventilationen svigter og ikke hurtigt genetableres. Luftens iltindhold formindskes, luftfugtigheden stiger, og dyrene kan ikke komme af med deres overskudsvarme. En hurtig og effektiv reaktion er nødvendig. SKOV alarmanlæg er enkle, funktionssikre, stabile og særdeles effektive.
- DOL 2200 alarmanlæg
DOL 2100 alarmanlæg
DOL 2100 har samme funktionalitet som DOL 2200, men er uden grafisk display. Det kræver en ekstern termostatenhed ved tilslutning af temperaturfølere.
DOL 2020 - kombineret alarm og backuptermostat
DOL 2020 er et alarmanlæg, der kombineret med tre backuptermostater primært anvendes til overvågning af ventilation i stalde. DOL 2020 kan via separat temperaturføler overvåge temperaturen i ét staldafsnit og ved hjælp af backuptermostaterne aktivere ekstra ventilation i tre trin. Alternativt kan et af trinene eksempelvis aktivere anlæg for højtrykskøling.
Et effektivt kølesystem er med til at sikre dyrenes trivsel og produktivitet i de varme perioder. Kølesystemer baseret på fordampning af vand anvendes med fordel ved produktion af både slagtekyllinger og grise.
Overstiger udetemperaturen 30 °C ved produktion af slagtekyllinger og grise, kan det medføre alvorlige følger for dyrene pga. lavere tilvækst, forhøjet dødelighed og dermed forringet produktivitet.
SKOV kan levere forskellige løsninger på køling, der effektivt kan reducere staldtemperaturen.
DA 2000 højtrykskøling
SKOV tilbyder et højtrykskølesystem med meget høj driftssikkerhed og lang levetid. Systemet er fleksibelt, da det er opbygget af standardkomponenter, som let tilpasses en konkret stald.
Ved højtrykskøling tilføres staldluften forstøvede vandpartikler. Vandpartiklerne fordamper i den opvarmede staldluft, og afkøler luften.
DA 2000 har andre funktioner end køling. Højtryksanlægget kan benyttes til såvel befugtning som støvbinding, og mellem holdene kan højtryksanlægget benyttes til iblødsætning af stalden. Ved afbrudt ventilation vil den tætte tåge af vandpartikler hurtigt opbløde skidt på diverse overflader, hvorved rengøringen effektiviseres.
DA 100/150 padkøling
Padkøling anvendes i forbindelse med SKOV Combi-Tunnel og Tunnel systemer. Kølingen foregår ved, at luftindtaget sker gennem pads, som til stadighed holdes fugtige ved recirkulation af vand. Luften suges igennem disse pads og afkøles ved at optage vanddamp. SKOV leverer et komplet rendesystem, der let tilpasses den aktuelle staldbygning. Modsat andre systemer er der ikke behov for separat vandtank i forbindelse med DA 100/150 padkøling. Tanken er integreret i den nedre rende og er således en indbygget del af selve rendesystemet. Af- og påmontage af pads foretages hurtigt via et klik-system uden brug af værktøj. SKOV anvender kølepads af kendte mærker med lang levetid.
Udgangspunktet for udvikling af systemer til rensning af staldluft er et stort nationalt og internationalt pres på landbruget for at reducere miljøbelastningen. For den animalske produktion omfatter det bl.a. krav om reduktion af ammoniakudledning og udledning af andre kvælstofforbindelser.
Det samme gælder for lugtgener fra stalde. Producenten oplever stadig flere begrænsninger, når han vil nyetablere eller udbygge staldsystemer. Ofte er det begrænsninger i form af indsigelser vedrørende lugtbelastningen.
Med hensyn til støv har nyere forskningsresultater vist, at støv fra stalde kan være en smittespreder. SKOV har udviklet et effektivt luftrensningssystem til rensning af afgangsluften.
Farm AirClean
Farm AirClean er et system til biologisk luftrensning. Systemet benytter sig udelukkende af biologiske principper til rensning af luften. De biologiske principper er effektive med hensyn til reduktion af lugt, ammoniak og støv.
Systemet har ved omfattende test vist følgende resultater:
Ammoniakindholdet i afgangsluften fra stalden reduceres til mindre end 1 ppm
Lugten af "gris" fjernes fra afgangsluften
Støvindholdet i afgangsluften reduceres med 95 %
Farm AirClean er modulbaseret, hvilket gør det muligt at beregne antallet af renseenheder til luftrensning ud fra antallet af m3 staldluft, der skal renses. Renseenhederne leveres med en kapacitet fra 10.000 til 40.000 m3 luft i timen. Alle enheder er udstyret med en automatisk filtervasker.
Staldluften sendes igennem to filtre, som overrisles med vand. Ammoniak og lugtstoffer fjernes i begge filtre, mens størstedelen af støvet fjernes i det første filter. Luftrensningen er en biologisk proces. På filtrene dannes en biofilm af bakterier og andre mikroorganismer. Ammoniak, lugtstoffer og støv fjernes, når staldluften kommer i kontakt med vandet og biofilmen i filtrene.
Specialløsninger
SKOV kan også levere skræddersyede løsninger, hvor renseenheden indbygges i staldbygningen.
Systemerne er udviklet under hensyntagen til staldbygningernes udformning således, at det er muligt at vælge et systemmed et luftudtag, der passer til bygningens konstruktion. De tre overordnede systemprincipper er:
Centralt udsug
Centralt udsug er kendetegnet ved at en kanal er etableret, hvori afgangsluften fra flere sektioner føres frem til et filterhus, hvor enheden for biologisk rensning er placeret.
Vægudsug
Vægudsug er kendetegnet ved at afgangsluften fra den enkelte sektion via udsug i væggen ledes ud til et filterhus, hvor enheden for biologisk rensning er placeret.
Decentralt udsug (gulvudsug)
Decentralt udsug er kendetegnet ved, at staldluften suges ud via spalterne og videre via luftkanaler under gulvet til et filterhus, hvor enheden for biologisk rensning er placeret.
Følere
I forbindelse med SKOV ventilations- og produktionssystemer markedsfører SKOV en række miljøfølere. Disse anvendes primært sammen med SKOV staldcomputere, hvor de informerer staldcomputeren om klimaet i stalden.
Ligeledes udvikler, producerer og markedsfører SKOV et bredt udvalg af kapacitive følere under varemærket DOL Sensors®. Landbrugs- og foderstofsektoren er de primære aftagere af disse følere, men de afsættes også til et bredt udsnit af andre industrier inden for procesteknologi.
Miljøfølere
SKOV miljøfølere er beregnet for målinger i atmosfærisk luft. De udmærker sig ved at være meget robuste, lette at installere og anvende. DOL 14 er en fuldelektronisk kompakt fugtføler til måling af relativ luftfugtighed. DOL 15 er en universel fuldelektronisk temperaturføler. DOL 17 er en CO2-føler, der er specielt konstrueret til måling af CO2-koncentrationer i aggressive staldmiljøer.
Kapacitive følere
SKOV tilbyder ligeledes et bredt udvalg af kapacitive følere.
DOL 40R-serien er baseret på mikrocomputerteknik, og indstilling af følsomhed og tidsforsinkelse sker via to trykknapper. DOL 40R-serien leveres med eller uden gevind. Tilbehør i form af plastforskruning og T-beslag for montage på rør kan tilkøbes. Følerne i DOL 40R-serien er CE og C-UL godkendt og fås også i ATEX-godkendte versioner til anvendelse i omgivelser med fare for støveksplosion.
DOL 25 er en ny følerserie, som gør det muligt for købere af større serier at sammensætte sin egen føler, så den lever op til netop de krav, der stilles for at kunne løse den konkrete opgave. Ligeledes findes et antal standardvarianter, der opfylder de gængse behov. DOL 25 leveres i et utal af varianter med mulighed for valg af display, gevind, hylsterdimension og hylstermateriale. Følerne i DOL 25-serien er CE og C-UL godkendte.
Flere informationer på www.dol-sensors.com